Z wizytą u Świętego Mikołaja

Nie od dziś Laponia znana jest jako kraina Świętego Mikołaja, którą włada i w której mieszka. To właśnie tam zaczyna się trasa św. Mikołaja, którą podąża, aby obdarować prezentami dzieci z całego świata. Laponia to niezwykle urocze miejsce, które warto odwiedzić, choćby po to, aby spotkać obecnego tam św. Mikołaja. Czym przyciąga i gdzie leży Laponia? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

Laponia – cudowna kraina podbiegunowa

Ojczyzna świętego Mikołaja to tak naprawdę region geograficzny, jak i kulturowy, rozciągający się na terenie 4 państw: Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji. Większość regionu znajduje się w kole podbiegunowym, przez co w Laponii pogoda nie rozpieszcza. Temperatura powietrza często spada nawet poniżej -40 stopni Celsjusza, dlatego nikogo nie powinien dziwić gruby strój Mikołaja.

Jaki jest adres do Świętego Mikołaja?

Obszar Laponii jest bardzo rozległy. Zatem gdzie mieszka Mikołaj? Wszystko wskazuje na to, że w Finlandii, a konkretnie w Rovaniemi, gdzie znajduje się nawet cała wioska Świętego Mikołaja. Dzieci, które pragną się przekonać, czy Mikołaj istnieje naprawdę, mogą zobaczyć go na własne oczy w towarzystwie elfów i reniferów. Z pewnością bajki, jak i wiersze o świętym Mikołaju nie są w stanie się równać z bezpośrednim spotkaniem.

Atrakcje w wiosce świętego Mikołaja

W Rovaniemi oprócz domu Świętego Mikołaja oraz jego biura mieści się również prawdziwa placówka pocztowa. To tutaj przychodzą wszystkie listy do Świętego Mikołaja. Jeżeli natomiast Gwiazdor pragnie odpisać, również przybywa na pocztę, skąd elfy zabierają listy od Świętego Mikołaja, aby dostarczyć je do poszczególnych dzieci. W uroczej wiosce Świętego Mikołaja na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, takich jak:

  • wspólne zdjęcie z Mikołajem – kiedy święty Mikołaj nie rozwozi prezentów na święta, za drobną opłatą chętnie pozuje do zdjęć z odwiedzającymi go dziećmi.

  • spotkanie z elfami – odwiedzając wioskę Mikołaja, nie sposób nie trafić na elfie, które przygotowują oraz pakują prezenty na święta.

  • podziwianie reniferów – ciągnące sanie renifery Mikołaja po i przed pracą najchętniej wylegują się pod domem Gwiazdora, jednak można je spotkać również w innych częściach Laponii.

  • przejażdżka saniami Mikołaja – oczywiście ciągniętymi przez renifery.

Biura podróży organizujące wyjazdy do Rovaniemi wyceniają je zwykle na kilka tysięcy złotych, co z pewnością nie jest niską ceną. Wydaje się jednak, że warto zabrać tam dzieci chociaż raz, aby otrzymały jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy Mikołaj istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *