Tajemnicza postać Mikołaja

Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w głowach dzieci rodzi się coraz więcej pytań dotyczących – a jakże – Świętego Mikołaja. Odwieczne zagadki najmłodszych to przede wszystkim: czy Mikołaj istnieje, gdzie mieszka Mikołaj, jak napisać list do Św Mikołaja oraz wiele innych. Można wręcz uznać, że pytania tego typu to swego rodzaju tradycje bożonarodzeniowe, ponieważ usłyszeć je można co roku w grudniu, za progiem każdego domu, w którym mieszkają kilkuletnie pociechy. Może zatem postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

  1. Gdzie mieszka święty mikołaj?

Z całą pewnością każda osoba na zadane pytanie, gdzie mieszka św Mikołaj, odpowiada, że kraina świętego mikołaja to Laponia. Tak bowiem mówią wszystkie bajki i wiersze o Świętym Mikołaju. Bajki o Świętym Mikołaju po polsku mogą być dla dzieci cennym źródłem wiedzy na temat tego sympatycznego staruszka. Dokładny adres do Świętego Mikołaja to: Santa Claus Arctic Circle; 96930 Rovaniemi; Finland. Co ciekawe, region zwany Laponią to miejsce znajdujące się stosunkowo blisko Polski, ponieważ położony jest w północnej części Finlandii.

  1. Jak napisać list do świętego mikołaja?

Najtrudniejsze już za nami, ponieważ wiemy, gdzie mieszka Św Mikołaj. Teraz przejdźmy do tego, jak napisać list do świętego Mikołaja. Zatem list do Mikołaja musi być koniecznie poprawnie zaadresowany – w przeciwnym wypadku pomocnicy Mikołaja nie będą mogli go odebrać i dostarczyć w jego ręce. Ważny jest też własny podpis na końcu listu, aby Święty Mikołaj wiedział, do kogo wysłać prezent na mikołajki. Jako ciekawostkę dodać można, że na pocztówce do Świętego Mikołaja mogą być zawarte także inne zwroty grzecznościowe do tejże postaci, a mianowicie – Gwiazdor oraz Dziadek Mróz – bo nazywany bywa również w ten sposób.

  1. Ile reniferów ma Mikołaj?

Renifery Mikołaja to sympatyczne zwierzęta tworzące zaprzęg. Ciągną sanie Świętego Mikołaja i mają nadzwyczajny dar – potrafią latać. Zaprzęg składa się z 9 reniferów, a każdy z nich ma nadane imię:

 • Kometek,

 • Amorek,

 • Błyskawiczny,

 • Fircyk,

 • Pyszałek,

 • Tancerz,

 • Złośnik,

 • Profesorek,

 • Rudolf.

Umiejętność latania pozwala reniferom dotrzeć w każdy zakątek świata, dzięki czemu trasa Św Mikołaja przebiega bez większych zakłóceń i wszystkie prezenty na święta dostarczane są na czas.

  1. Jak wygląda strój mikołaja?

Każde dziecko, które obejrzy jakikolwiek film o Św Mikołaju lub bajki z Mikołajem już zawsze będzie miało w pamięci jego strój. Jest on bowiem bardzo charakterystyczny: składa się ze spodni, kurtki i czapki w czerwonym kolorze, znajdują się też na nim białe dodatki, brzuch przepasany jest pasem, na nogach rzecz jasna czarne buty, a całość dopełnia worek na prezenty – także czerwony.

Warto sprawdzić www.listymikolaja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *