Święty Mikołaj kiedyś i dziś

Najstarsze legendy o świętym Mikołaju liczą już co najmniej 1500 lat. Bajki o świętym Mikołaju liczy się dziś w tysiącach, jednak według wielu postać ta istniała naprawdę. Jak na przestrzeni lat rozwijała się historia świętego Mikołaja? Jak zmieniały się opis Mikołaja, jego strój i dom?

Dobroduszny biskup z Miry

Uważa się, że legendarna postać świętego Mikołaja powstała w oparciu o osobę biskupa z Miry, który dzisiaj uważany jest za świętego chrześcijańskiego. Według najstarszych zapisków miał on się urodzić mniej więcej w połowie III wieku p.n.e. Podaje się różne lata jego śmierci, jednak zawsze przypada ona 6 grudnia. Właśnie z tego powodu list do świętego Mikołaja wysyła się zwykle początkiem grudnia. Święty Mikołaj z Miry był wielkodusznym i szczodrym człowiekiem, wspierającym biednych, z którymi dzielił się swoim majątkiem. Stąd tez idealnie pasuje on na pierwowzór postaci rozdającego prezenty świąteczne staruszka.

Skąd pochodzi święty Mikołaj?

W dzisiejszym wyobrażeniu Mikołaj na saniach przyjeżdża do dzieci z dalekiej północy. Towarzyszą mu Rudolf renifer i elfy. Jednak nie zawsze postać ta była przedstawiana w ten właśnie sposób. Kiedy zaczęto rozdawać prezenty na Mikołaja, miał je przywozić człowiek z południowej części globu, przybywający do Europy żaglowcem. Co więcej, towarzyszył mu przeważnie czarnoskóry elf, pochodzący z tych samych rejonów co święty Mikołaj. Nie do końca wiadomo, dlaczego z czasem adres do świętego Mikołaja zaczął być poszukiwany w Laponii, ewentualnie na Biegunie Północnym lub w Kanadzie. Wielu uważa, iż przyczynił się do tego wiersz z początku XIX wieku pt. „Noc wigilijna”, jak również później powstałe wierszyki o Mikołaju dla dzieci, w których bohater zamieszkiwał daleką północ. Obecnie na całym świecie przedstawia się Mikołaja na saniach ciągniętych przez renifery z mroźnej północy.

Komercjalizacja mikołajek

Dzisiaj postać świętego Mikołaja jest mocno skomercjalizowana. Pojawia się on w wielu reklamach, a także w placówkach handlowych. Proces komercjalizacji świętego Mikołaja rozpoczął się już w 1930 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawił się on w reklamie ubrany w strój świętego mikołaja w postaci płaszcza i spodni w kolorze czerwonym.

Prezenty na mikołaja czy w Wigilię?

W zasadzie w każdym miejscu na ziemi tradycje bożonarodzeniowe zawierają również obdarowywanie się prezentami. W krajach zachodnich, m.in. w Stanach Zjednoczonych, prezenty pod choinkę dla dzieci przynosi właśnie święty Mikołaj. Jednak w Polsce, jak również w większej części Europy, są to Gwiazdor lub Aniołki. W naszym regionie Mikołaj pojawia się zwykle nieco wcześniej, a mianowicie 6 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *