Kiedy ubrać choinkę?

Kiedy ubrać choinkę?

Jak Boże Narodzenie, to oczywiście wyjątkowa, piękna choinka. Każdego roku kupujemy zielone drzewko i przystrajamy je wszelkiego typu ozdobami. Niektórzy cieszą się choinką już w połowie grudnia, inny ubierają ją dopiero w wigilijny poranek. A czy wiecie, kiedy tak naprawdę powinniśmy zdobić nasze świąteczne drzewko? Zgodnie z tradycją, choinkę należy ubierać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia.

Ubieranie choinki ‒ dlaczego 24 grudnia?

Ubieranie choinki w wigilijny poranek możemy uznać jako zwieńczenie wielkich, bożonarodzeniowych przygotowań. Kościół katolicki zezwala jednak na ubieranie choinki już tydzień przed wigilią ‒ to doskonały sposób, by dłużej cieszyć się pięknym, świątecznym drzewkiem. Większość osób chętnie korzysta z tego pozwolenia.

Kiedy ubieramy choinkę w polskich domach?

W wielu domach choinka ubierana jest już na początku grudnia ‒ z czego to wynika? Powodów jest wiele, przede wszystkim jest to brak czasu. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wielu z nas zajmuje się generalnym porządkami w domu, gotowaniem, pieczeniem ciast, kupowaniem prezentów i dopinaniem na ostatni guzik szeregu spraw. W tym całym pędzie może zabraknąć czasu na ubieranie choinki, dlatego dobrze jest ubrać ją wcześniej.
To oczywiście niejedyny powód. Choinka sprawia, że w całym domu panuje wyjątkowy klimat i część z nas chce cieszyć się nim jak bardzo długo.

O czym pamiętać podczas ubierania choinki?

Oczywiście czas ubierania drzewka uzależniony jest również od tego czy kupiliśmy choinkę żywą, czy sztuczną. O ile sztuczną choinkę możemy ubrać nawet na początku grudnia, w przypadku choinki żywej niekoniecznie będzie to dobrym pomysłem ‒ jeśli zbyt wcześnie ubierzemy żywą choinkę, może nie prezentować się ona jak należy w czasie świąt. Jeśli więc marzymy o żywym drzewku wstrzymajmy się z jego kupnem i strojeniem.

Symbolika ozdób choinkowych

Jak ubieranie choinki, to oczywiście wszelkiego typu ozdoby. Znajdziemy mnóstwo propozycji bombek, światełek, łańcuchów w różnym stylu. A czy wiecie, że ozdoby choinkowe mają własną symbolikę?

  • gwiazda ‒ umieszczona na czubku choinki gwiazda ma wskazywać drogę osobom, które z jakiś powodów nie dotarły na święta do domu, gwiazda nawiązuje również do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli,
  • dzwoneczki ‒ są symbolem radości i dobrej nowiny,
  • światełka ‒ światełka choinkowe mają chronić przed złem i światłością, w symbolice chrześcijańskiej światełka wskazują na Jezusa, który jest światłością,
  • łańcuchy ‒ łańcuchy symbolizują więzy rodzinne,
  • orzechy – symbol dobrobytu,
  • anioły ‒ mają zapewnić opiekę domownikom,
  • jabłka ‒ są symbolem raju, mają zapewnić domownikom zdrowie i urodę.

 

 

Podsumowanie

Ubieranie choinki to piękny zwyczaj. Zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy ubierać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Kościół katolicki zezwala na ubieranie choinek na tydzień przed świętami. Większość osób, w szczególności tych, które zakupiły sztuczne drzewko ubiera choinkę wiele wcześniej, często już na początku grudnia.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *