Historia kalendarza adwentowego

Historia kalendarza adwentowego

Kalendarze adwentowe wraz słodkimi niespodziankami, jak również bez słodkości, cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych. Czym dokładnie jest kalendarz adwentowy i jaka jest jego historia? Zachęcamy do lektury!

Pierwszy kalendarz adwentowy

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest adwent. Adwent z tłumaczeniu na język polski oznacza przyjście. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i trwa 4 tygodnie – od niedzieli Chrystusa Króla do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia – w tradycji chrześcijańskiej jest to czas radosnego oczekiwania na Dzieciątko Jezus.

Pierwsze kalendarze adwentowe pojawiły się już w 1851 roku, jednak miały one nieco inną formę od współczesnej. W tamtych czasach rysowano na drzwiach kreski i każdego dnia jedną skreślono, innym zwyczajem było zapalanie świeczek bądź wieszanie w domu obrazków nawiązujących do Bożego Narodzenia.

Kalendarze adwentowe w dzisiejszej formie pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i miały kształt zegara, na którym znajdowały się cyfry od 13 do 24. Z biegiem lat propozycji zaczęło przybywać. W 1903 roku były już dostępne kalendarze z 24 cyferkami i okienkami do wycinania. W latach 50. natomiast pojawiły się uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych kalendarze z czekoladową niespodzianką. Kalendarze z czekoladowymi pysznościami są prawdziwym hitem, rokrocznie w cukierniach, a także w standardowych marketach znajdziemy wyjątkowe, kolorowe kalendarze adwentowe.

 

Kalendarz adwentowy dla dzieci i dorosłych

Kalendarz adwentowy to sposób, by nauczyć dziecko cierpliwości, konsekwentnego realizowania zadań i co więcej, dać mu wiele radości z oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Taki drobiazg z pewnością sprawi maluchowi wiele radości.

Dostępne są również gustowne kalendarze adwentowe dla dorosłych, dzięki którym można celebrować wielkie odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. W zależności od preferencji każdy z nas może wybrać standardowy kalendarz adwentowy bądź kalendarz z czekoladkami.

Kalendarz adwentowy DIY

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że kalendarz adwentowy możemy wykonać samodzielnie. Wystarczą dobre chęci i odrobina wolnego czasu. Ogranicza nas wyłącznie własna kreatywność. Co więcej w kalendarzu adwentowym dla malucha zamiast czekoladek możemy umieścić inne drobiazgi. Jak wykonać taki kalendarz?

Czego będziemy potrzebować?

  • wieszak
  • sznurek jutowy
  • 24 niewielkie koperty
  • flamaster
  • dziurkacz
  • 24 drobiazgi, na przykład 24 cukierki, karteczki z cytatami na każdy dzień – wszystko zależy od indywidualnych preferencji

Wykonanie

  1. Numerujemy każdą z kopert
  2. Na każdej z kopert robimy dziurkę
  3. Koperty nawlekamy na sznurek a następnie przywiązujemy do wieszaka
  4. Do naszych kopert wkładamy drobiazgi

Gotowe! Ale to zaledwie jeden z wielu sposobów przygotowania kalendarza adwentowego.

Dla wszystkich zainteresowanych mamy drobna pomoc:Podsumowanie

Kalendarz adwentowy to sposób, by jeszcze bardziej wzmocnić radość z oczekiwa na święta Bożego Narodzenia. W sklepach i piekarniach znajdziemy różne propozycje takich kalendarzy, w tym oczywiście z pysznymi czekoladkami. Co więcej taki kalendarz możemy również wykonać samodzielnie.
Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *