Co warto wiedzieć o Świętym Mikołaju?

Co warto wiedzieć o Świętym Mikołaju?

Święty Mikołaj to jeden z ulubionych świętych najmłodszych, jak i nieco starszych. Jest to bardzo popularna postać – zadziwiający jest więc fakt, że większość osób na temat Świętego Mikołaja wie tylko tyle, że ów Święty roznosi prezenty. W dzisiejszym wpisie postaramy się nieco przybliżyć Wam kilka faktów na temat Mikołaja.

Kilka faktów o Mikołaju

Warto już na wstępie podkreślić, że Mikołaj to postać autentyczna. Najdawniejsze informacje o wspomnianym Świętym pochodzą z VI wieku – Mikołaj prawdopodobnie żył na przełomie III i IV wieku. Nasz ulubiony Święty urodził się w bogatej rodzinie. Był jedynakiem, wyproszonym gorącą modlitwą. Od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością, wrażliwością, troską o los ubogich i pokrzywdzonych. Był zdolnym uczniem, ale postanowił wybrać stan kapłański. Gdy rodzice Mikołaja odeszli z tego świata, ten rozdał cały ich majątek ubogim.

Życie Mikołaja

Mikołaj został wybrany na biskupa Miry. Znakomicie sprawdzał się w tej roli i szybko podbił serca wiernych.
Krąży wieść, że gdy Konstantyn I Wielki skazał trzech oficerów na karę śmierci za niewielkie wykroczenie, Mikołaj wstawił się za skazanymi i uchronił ich od śmierci. Inna opowieść o Świętym dotyczy trzech córek, które, ponieważ nie miały posagu i nie mogły liczyć na zamążpójście, miały zostać sprzedane do domu publicznego. Mikołaj wrzucił do domu kobiet woreczki z pieniędzmi i uchronił je od tragicznego losu.
Niektóre źródła wskazują, że podczas prześladowania, jakie wybuchło podczas prześladowania, które miało miejsce podczas panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana w wieku IV Święty doświadczył również więzienia. Mikołaja uwolnił w roku 313 edykt mediolański.
Nie wszyscy wiedzą, ale Święty Mikołaj jest patronem panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, marynarzy, uczniów i studentów, rolników, piwowarów, rybaków, sędziów, notariuszy, kupców, pielgrzymów.

Na koniec jeszcze dodamy, że największe sanktuarium św. Mikołaja znajduje się we włoskim Bari.
To najważniejsze informacje na temat tak lubianego Świętego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *