Choinka – symbol

Choinka – symbol

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co symbolizuje choinka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

 

Co oznacza choinka?

Co to jest choinka – na to pytanie każdy doskonale zna odpowiedź, problem pojawia się dopiero wtedy, gdy mamy wyjaśnić, co oznacza choinka i dlaczego jest ona nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowa choinka nawiązuje do raju, z którego wypędzeni zostali Adam i Ewa, symbolizuje rajskie drzewko, z którego Ewa zerwała jabłko. Ponadto, zielone, piękne drzewko jest symbolem siły, odrodzenia i płodności. Przede wszystkim jednak, drzewko jest symbolem nieprzemijającego życia, czyli Jezusa Chrystusa.

Tradycja ubierania choinek

Tradycja ubierania choinek znana była już w Alzacji. Choinka miała symbolizować rajskie drzewko, dlatego przystrajano ją jabłkami. Z czasem ów zwyczaj dotarł do Niemiec protestanckich, a jego wielkim zwolennikiem był Marcin Luter. Stopniowo ubieranie choinki stało się popularne w innych państwach, w Polsce ów zwyczaj pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku i do dziś jest ważnym elementem Świąt.

Symbolika ozdób choinkowych

Każdego roku pojawiają się nowe trendy w branży ozdób świątecznych. Dawniej jednak nie dobierano ozdób przypadkowo, każda z nich miała swoje znaczenie. Czy wiecie, co symbolizują najpopularniejsze ozdoby choinkowe? Poniżej kilka drobnych podpowiedzi.

  • Anioły ‒ aniołki, które umieszczamy na choince będą opiekować się naszym domem
  • Łańcuchy ‒ są symbolem więzi rodzinnych, przypominają również o tym, że człowiek jest istotą grzeszną
  • Lampki i światełka świąteczne mają ochronić dom przed złymi mocami oraz nieżyczliwymi ludźmi
  • Gwiazda betlejemska lub ozdobny czubek ‒ to symbol gwiazdy betlejemskiej, która wskazywała drogę trzem królom, ma ona również wskazać drogę do domu, osobom, które są daleko od niego.
  • Ciastka pierniki i inne łakocie ‒ to symbol radości z narodzenia Bożej Dzieciny.
  • Dzwoneczki ‒ takie ozdoby mogą wróżyć dobre nowiny.

Podsumowanie

Choinka nie jest drzewkiem, które ubieramy dla ozdoby, choinka symbolizuje życie i Jezusa Chrystusa. Co więcej, nie tylko drzewko jest ma własną symboliką, ale również ozdoby, które na nim umieszczamy. Warto więc podczas wybierania ozdób choinkowych zwrócić uwagę na powyższe kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *